Central Semiconductor CDM22012-800LRFP SL
Mfr. Part # :
CDM22012-800LRFP SL
Description
MOSFET N-CH 800V 12A TO220FP
DataSheet
CDM22012-800LRFP SL PDF
Price is not available, please RFQ
CDM22012-800LRFP SL Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):800 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:12A (Ta)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:450mOhm @ 6A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:52.4 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):30V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1090 pF @ 100 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):40W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)