STMicroelectronics STF10LN80K5
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STF10LN80K5
Description
MOSFET N-CH 800V 8A TO220FP
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STF10LN80K5 PDF
Price is not available, please RFQ
STF10LN80K5 Tech Specifications
  • Series:MDmesh™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):800 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:8A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:630mOhm @ 4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 100µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:15 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±30V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:427 pF @ 100 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):25W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)