Roving Networks / Microchip Technology APT10M11JVRU3
Mfr. Part # :
APT10M11JVRU3
Description
MOSFET N-CH 100V 142A SOT227
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
APT10M11JVRU3 PDF
Price is not available, please RFQ
APT10M11JVRU3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:142A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:11mOhm @ 71A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 2.5mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:300 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±30V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:8600 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):450W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)