Central Semiconductor CDM2208-800FP SL PBFREE
Mfr. Part # :
CDM2208-800FP SL PBFREE
Description
MOSFET N-CH 800V 8A TO220FP
DataSheet
CDM2208-800FP SL PBFREE PDF
Price is not available, please RFQ
CDM2208-800FP SL PBFREE Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):800 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:8A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.6Ohm @ 4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:24.45 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):30V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1110 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):57W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)