IR (Infineon Technologies) IPW60R040CFD7XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IPW60R040CFD7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 50A TO247-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
IPW60R040CFD7XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IPW60R040CFD7XKSA1 Tech Specifications
  • Series:OptiMOS™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:40mOhm @ 24.9A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 1.25mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:109 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4354 pF @ 400 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):227W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)