STMicroelectronics STW40NF20
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STW40NF20
Description
MOSFET N-CH 200V 40A TO247-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STW40NF20 PDF
Price is not available, please RFQ
STW40NF20 Tech Specifications
  • Series:STripFET™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:40A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:45mOhm @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:75 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2500 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):160W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)