Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) DMN10H170SFG-7
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
DMN10H170SFG-7
Description
MOSFET N-CH 100V PWRDI3333
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
DMN10H170SFG-7 PDF
Price is not available, please RFQ
DMN10H170SFG-7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:2.9A (Ta), 8.5A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:122mOhm @ 3.3A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:14.9 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:870.7 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):940mW (Ta)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)