IR (Infineon Technologies) BSC025N03LSGATMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
BSC025N03LSGATMA1
Description
MOSFET N-CH 30V 25A/100A TDSON
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
BSC025N03LSGATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
BSC025N03LSGATMA1 Tech Specifications
  • Series:OptiMOS™
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:25A (Ta), 100A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.5mOhm @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:74 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:6100 pF @ 15 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):2.5W (Ta), 83W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)