IR (Infineon Technologies) IRFH5250TRPBF
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IRFH5250TRPBF
Description
MOSFET N-CH 25V 45A/100A 8PQFN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
IRFH5250TRPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRFH5250TRPBF Tech Specifications
  • Series:HEXFET®
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):25 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:45A (Ta), 100A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.15mOhm @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:2.35V @ 150µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:110 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:7174 pF @ 13 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):3.6W (Ta), 160W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)