STMicroelectronics STD7NS20T4
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STD7NS20T4
Description
MOSFET N-CH 200V 7A DPAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
STD7NS20T4 PDF
Price is not available, please RFQ
STD7NS20T4 Tech Specifications
  • Series:MESH OVERLAY™
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:7A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:400mOhm @ 3.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:540 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):45W (Tc)
  • Operating Temperature:150°C (TJ)