IR (Infineon Technologies) IPW65R115CFD7AXKSA1
Mfr. Part # :
IPW65R115CFD7AXKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 21A TO247-3-41
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
IPW65R115CFD7AXKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IPW65R115CFD7AXKSA1 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™ CFD7A
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:21A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:115mOhm @ 9.7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 490µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:41 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1950 pF @ 400 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):114W (Tc)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)