Rochester Electronics IRFS7437-7PPBF
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IRFS7437-7PPBF
Description
MOSFET N-CH 40V 195A D2PAK
DataSheet
IRFS7437-7PPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRFS7437-7PPBF Tech Specifications
  • Series:HEXFET®
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:195A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):-
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.4mOhm @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:3.9V @ 150µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:225 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:7437 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):231W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)