Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FDMS86550ET60
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FDMS86550ET60
Description
MOSFET N-CH 60V 32A/245A POWER56
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
FDMS86550ET60 PDF
Price is not available, please RFQ
FDMS86550ET60 Tech Specifications
  • Series:PowerTrench®
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:32A (Ta), 245A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):8V, 10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.65mOhm @ 32A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:154 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:8235 pF @ 30 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):3.3W (Ta), 187W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)