Rochester Electronics IPW60R199CPFKSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IPW60R199CPFKSA1
Description
600V COOLMOS N-CHANNEL
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPW60R199CPFKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IPW60R199CPFKSA1 Tech Specifications
  • Series:CoolMOS™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:16A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:199mOhm @ 9.9A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 660µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:43 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1.52 pF @ 100 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):139W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)