Rochester Electronics IPD60R520CPBTMA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IPD60R520CPBTMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 6.8A TO252-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
IPD60R520CPBTMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IPD60R520CPBTMA1 Tech Specifications
  • Series:CoolMOS™
  • Package:Bulk
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:6.8A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:520mOhm @ 3.8A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:31 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:630 pF @ 100 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):66W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)