Rochester Electronics IRFB31N20DPBF
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IRFB31N20DPBF
Description
IRFB31N20 - N-CHANNEL POWER MOS
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
IRFB31N20DPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRFB31N20DPBF Tech Specifications
  • Series:HEXFET®
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:31A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:82mOhm @ 18A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:107 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±30V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2.37 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):3.1W (Ta), 200W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)