ROHM Semiconductor 2SK3065T100
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
2SK3065T100
Description
MOSFET N-CH 60V 2A MPT3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
2SK3065T100 PDF
Price is not available, please RFQ
2SK3065T100 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Not For New Designs
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:2A (Ta)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):2.5V, 4V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:320mOhm @ 1A, 4V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:1.5V @ 1mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:160 pF @ 10 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):500mW (Ta)
  • Operating Temperature:150°C (TJ)