Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NDC7002N
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
NDC7002N
Description
MOSFET 2N-CH 50V 0.51A SSOT6
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
NDC7002N PDF
Price is not available, please RFQ
NDC7002N Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • FET Type:2 N-Channel (Dual)
  • FET Feature:Logic Level Gate
  • Drain to Source Voltage (Vdss):50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:510mA
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:2Ohm @ 510mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:1nC @ 10V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:20pF @ 25V
  • Power - Max:700mW
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)