Micro Commercial Components (MCC) MJE13005F-BP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
MJE13005F-BP
Description
TRANS NPN ITO-220
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MJE13005F-BP PDF
Price is not available, please RFQ
MJE13005F-BP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Transistor Type:NPN
  • Current - Collector (Ic) (Max):4 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):420 V
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:300mV @ 200mA, 1A
  • Current - Collector Cutoff (Max):50µA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:10 @ 1A, 5V
  • Power - Max:2 W
  • Frequency - Transition:5MHz
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)