Roving Networks / Microchip Technology JAN2N5157
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
JAN2N5157
Description
TRANS NPN 500V 3.5A TO3
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
JAN2N5157 PDF
Price is not available, please RFQ
JAN2N5157 Tech Specifications
  • Series:Military, MIL-PRF-19500/371
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Transistor Type:NPN
  • Current - Collector (Ic) (Max):3.5 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):500 V
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:2.5V @ 700mA, 3.5A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250µA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:30 @ 1A, 5V
  • Power - Max:5 W
  • Frequency - Transition:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 200°C (TJ)