Roving Networks / Microchip Technology JAN2N5153L
Mfr. Part # :
JAN2N5153L
Description
TRANS PNP 80V 2A TO5
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
JAN2N5153L PDF
Price is not available, please RFQ
JAN2N5153L Tech Specifications
  • Series:Military, MIL-PRF-19500/545
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Transistor Type:PNP
  • Current - Collector (Ic) (Max):2 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):80 V
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:1.5V @ 500mA, 5A
  • Current - Collector Cutoff (Max):50µA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:70 @ 2.5A, 5V
  • Power - Max:1 W
  • Frequency - Transition:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 200°C (TJ)