IR (Infineon Technologies) BC80740B5003XT
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
BC80740B5003XT
Description
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
BC80740B5003XT PDF
Price is not available, please RFQ
BC80740B5003XT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Transistor Type:PNP
  • Current - Collector (Ic) (Max):500 mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):45 V
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:700mV @ 50mA, 500mA
  • Current - Collector Cutoff (Max):100nA (ICBO)
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:250 @ 100mA, 1V
  • Power - Max:330 mW
  • Frequency - Transition:200MHz
  • Operating Temperature:150°C (TJ)