Micro Commercial Components (MCC) 2SA1015-O-AP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
2SA1015-O-AP
Description
TRANSISTOR TO-92 MOD
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
2SA1015-O-AP PDF
Price is not available, please RFQ
2SA1015-O-AP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Box (TB)
  • Part Status:Obsolete
  • Transistor Type:PNP
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):50 V
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:300mV @ 10mA, 100mA
  • Current - Collector Cutoff (Max):100nA (ICBO)
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:70 @ 2mA, 6V
  • Power - Max:400 mW
  • Frequency - Transition:80MHz
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)