ROHM Semiconductor BCX56-16T100
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
BCX56-16T100
Description
TRANS NPN 80V 1A MPT3
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
BCX56-16T100 PDF
Price is not available, please RFQ
BCX56-16T100 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Not For New Designs
  • Transistor Type:NPN
  • Current - Collector (Ic) (Max):1 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):80 V
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:500mV @ 50mA, 500mA
  • Current - Collector Cutoff (Max):-
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:100 @ 150mA, 2V
  • Power - Max:2 W
  • Frequency - Transition:100MHz