ROHM Semiconductor 2SB1132T100R
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
2SB1132T100R
Description
TRANS PNP 32V 1A SOT-89
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
2SB1132T100R PDF
Price is not available, please RFQ
2SB1132T100R Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Not For New Designs
  • Transistor Type:PNP
  • Current - Collector (Ic) (Max):1 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):32 V
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:500mV @ 50mA, 500mA
  • Current - Collector Cutoff (Max):500nA (ICBO)
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:180 @ 100mA, 3V
  • Power - Max:2 W
  • Frequency - Transition:150MHz
  • Operating Temperature:150°C (TJ)