Roving Networks / Microchip Technology JAN2N5238
Mfr. Part # :
JAN2N5238
Description
TRANS NPN 170V 10A TO5
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
JAN2N5238 PDF
Price is not available, please RFQ
JAN2N5238 Tech Specifications
  • Series:Military, MIL-PRF-19500/394
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Transistor Type:NPN
  • Current - Collector (Ic) (Max):10 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):170 V
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:2.5V @ 1A, 10A
  • Current - Collector Cutoff (Max):10µA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:40 @ 5A, 5V
  • Power - Max:1 W
  • Frequency - Transition:-
  • Operating Temperature:-65°C ~ 200°C (TJ)