ROHM Semiconductor 2SD2150T100R
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
2SD2150T100R
Description
TRANS NPN 20V 3A SOT-89
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
2SD2150T100R PDF
Price is not available, please RFQ
2SD2150T100R Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Not For New Designs
  • Transistor Type:NPN
  • Current - Collector (Ic) (Max):3 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):20 V
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:500mV @ 100mA, 2A
  • Current - Collector Cutoff (Max):100µA (ICBO)
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:180 @ 100mA, 2V
  • Power - Max:500 mW
  • Frequency - Transition:290MHz
  • Operating Temperature:150°C (TJ)