Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) ULN2002AD16-U
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
ULN2002AD16-U
Description
IC PWR RELAY 7NPN 1:1 16DIP
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
ULN2002AD16-U PDF
Price is not available, please RFQ
ULN2002AD16-U Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Transistor Type:7 NPN Darlington
  • Current - Collector (Ic) (Max):500mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):50V
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:1.6V @ 500µA, 350mA
  • Current - Collector Cutoff (Max):50µA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:-
  • Power - Max:-
  • Frequency - Transition:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:16-DIP (0.300", 7.62mm)