WeEn Semiconductors Co., Ltd BT139X-800/L02Q
Mfr. Part # :
BT139X-800/L02Q
Description
BT139X-800/L02/TO-220F/STANDAR
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BT139X-800/L02Q PDF
Price is not available, please RFQ
BT139X-800/L02Q Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):155A, 170A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):70 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):45 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)