WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA204X-800C/L03Q
Mfr. Part # :
BTA204X-800C/L03Q
Description
BTA204X-800C/L03/TO-220F/STAND
DataSheet
BTA204X-800C/L03Q PDF
Price is not available, please RFQ
BTA204X-800C/L03Q Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):4 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):25A, 27A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):20 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)