WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA16-800BQ
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
BTA16-800BQ
Description
BTA16-800B/IITO220/STANDARD MARK
DataSheet
BTA16-800BQ PDF
Price is not available, please RFQ
BTA16-800BQ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):160A, 176A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):70 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):60 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:150°C (TJ)