WeEn Semiconductors Co., Ltd BT131-800E/L01EP
Mfr. Part # :
BT131-800E/L01EP
Description
BT131-800E/L01/TO-92/STANDARD
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BT131-800E/L01EP PDF
Price is not available, please RFQ
BT131-800E/L01EP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):12.5A, 13.7A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):10 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)