WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA412Y-800ETQ
Mfr. Part # :
BTA412Y-800ETQ
Description
BTA412Y-800ET SIL3P STANDARD
DataSheet
BTA412Y-800ETQ PDF
Price is not available, please RFQ
BTA412Y-800ETQ Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):140A, 150A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):10 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:150°C (TJ)