WeEn Semiconductors Co., Ltd ACTT12X-800CQ
Mfr. Part # :
ACTT12X-800CQ
Description
ACTT12X-800C/TO-220F/STANDARD
DataSheet
ACTT12X-800CQ PDF
Price is not available, please RFQ
ACTT12X-800CQ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):120A, 132A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):50 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)