WeEn Semiconductors Co., Ltd BT236X-800G/L02Q
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
BT236X-800G/L02Q
Description
BT236X-800G/L02/TO-220F/STANDA
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BT236X-800G/L02Q PDF
Price is not available, please RFQ
BT236X-800G/L02Q Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):6 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):65A, 71A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)