STMicroelectronics T810-600G
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
T810-600G
Description
TRIAC SENS GATE 600V 8A D2PAK
Catalog
Thyristors - TRIACs
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
T810-600G PDF
Price is not available, please RFQ
T810-600G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Triac Type:Logic - Sensitive Gate
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):80A, 84A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):15 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)