WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA316-600BT,127
Mfr. Part # :
BTA316-600BT,127
Description
TRIAC 600V 16A TO220AB
DataSheet
BTA316-600BT,127 PDF
Price is not available, please RFQ
BTA316-600BT,127 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):140A, 150A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):60 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:150°C (TJ)