WeEn Semiconductors Co., Ltd ACTT4X-800C/DGQ
Mfr. Part # :
ACTT4X-800C/DGQ
Description
TRIAC SENS GATE 800V 4A TO220F
DataSheet
ACTT4X-800C/DGQ PDF
Price is not available, please RFQ
ACTT4X-800C/DGQ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Logic - Sensitive Gate
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):4 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):35A, 39A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):35 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)