WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA2008W-600D,135
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
BTA2008W-600D,135
Description
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A SC73
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BTA2008W-600D,135 PDF
Price is not available, please RFQ
BTA2008W-600D,135 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Logic - Sensitive Gate
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):800 mA
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):9A, 9.9A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):5 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):10 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)