WeEn Semiconductors Co., Ltd ACT108-800EML
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
ACT108-800EML
Description
TRIAC SENS GATE 800V 0.8A TO-92
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
ACT108-800EML PDF
Price is not available, please RFQ
ACT108-800EML Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Box (TB)
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Logic - Sensitive Gate
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):800 mA
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):13A, 14.3A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):20 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)