WeEn Semiconductors Co., Ltd BT139B-800E,118
Mfr. Part # :
BT139B-800E,118
Description
TRIAC SENS GATE 800V 16A D2PAK
DataSheet
BT139B-800E,118 PDF
Price is not available, please RFQ
BT139B-800E,118 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Logic - Sensitive Gate
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):155A, 170A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):45 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)