WeEn Semiconductors Co., Ltd BT138X-600D,127
Mfr. Part # :
BT138X-600D,127
Description
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220-3
DataSheet
BT138X-600D,127 PDF
Price is not available, please RFQ
BT138X-600D,127 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Logic - Sensitive Gate
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):95A, 105A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)