WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA440Z-800BTQ
Mfr. Part # :
BTA440Z-800BTQ
Description
TRIAC STANDARD 800V 40A TO3P-3
DataSheet
BTA440Z-800BTQ PDF
Price is not available, please RFQ
BTA440Z-800BTQ Tech Specifications
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):40 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):400A, 440A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):80 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:150°C (TJ)