WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA203-800CTEP
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
BTA203-800CTEP
Description
BTA203-800CT/TO-92/STANDARD MARK
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BTA203-800CTEP PDF
Price is not available, please RFQ
BTA203-800CTEP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):3 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):27A, 30A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):30 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:150°C (TJ)