WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA204W-800C,135
Mfr. Part # :
BTA204W-800C,135
Description
TRIAC 800V 1A SC73
DataSheet
BTA204W-800C,135 PDF
Price is not available, please RFQ
BTA204W-800C,135 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):10A, 11A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):20 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)