WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA201-800ER,116
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
BTA201-800ER,116
Description
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BTA201-800ER,116 PDF
Price is not available, please RFQ
BTA201-800ER,116 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Logic - Sensitive Gate
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):12.5A, 13.7A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):12 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)