STMicroelectronics BTB16-600CWRG
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
BTB16-600CWRG
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BTB16-600CWRG PDF
Price is not available, please RFQ
BTB16-600CWRG Tech Specifications
  • Series:Snubberless™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Alternistor - Snubberless
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):160A, 168A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):35 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)