STMicroelectronics T435-600B
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
T435-600B
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 4A DPAK
Catalog
Thyristors - TRIACs
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
T435-600B PDF
Price is not available, please RFQ
T435-600B Tech Specifications
  • Series:Snubberless™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Alternistor - Snubberless
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):4 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):30A, 31A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):35 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)