WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA310-800C,127
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
BTA310-800C,127
Description
TRIAC 800V 10A TO220AB
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BTA310-800C,127 PDF
Price is not available, please RFQ
BTA310-800C,127 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):10 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):85A, 93A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):35 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)