WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA308X-800F0Q
Mfr. Part # :
BTA308X-800F0Q
Description
BTA308X-800F0 TO-220F STANDARD
DataSheet
BTA308X-800F0Q PDF
Price is not available, please RFQ
BTA308X-800F0Q Tech Specifications
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):60A, 65A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):20 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):50 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:150°C (TJ)